Pārtika un tirdzniecība

Mūsu izvēle iepērkoties ietekmē cilvēkus un vidi gan vietējā, gan pasaules mērogā.

Veselīga pārtika

Ir ļoti svarīgi, kā ražo pārtiku. Veselīgu pārtiku nenosaka tikai kaloriju, vitamīnu un citu vielu daudzums. Mūsu pusdienām vai brokastīm vajadzētu būt pagatavotām un piegādātām ilgtspējīgā veidā, nenoplicinot resursus, kas nepieciešami nākamajām paaudzēm.

Lai iegūtu lielas ražas, uz laukiem bieži vien izsmidzina pesticīdus un mākslīgo mēslojumu. Lai to saražotu, ir nepieciešams liels enerģijas daudzums un no ārzemēm ievests fosfors. Bieži vien augi nespēj uzsūkt visu mākslīgo mēslojumu, ko izsmidzina uz laukiem. Tāpēc tas nonāk arī ūdeņos, kur veicina ūdens augu augšanu un līdz ar to - skābekļa trūkumu ūdenī.

Pesticīdi nogalina nezāles un kukaiņus. Bet pesticīdi var nonākt arī izaudzētajos produktos, un tādējādi pastāv risks saindēties ar tiem.

Eksotiskie produkti

Pārtikas preču veikalu plaukti ir pilni ar dažādu zemju kafiju, tēju, šokolādi, banāniem un konserviem. Mums šķiet pilnīgi saprotami, ka šie produkti ir pieejami. Diemžēl šo produktu audzēšana un ražošana bieži kaitē videi un padziļina sociālo nevienlīdzību valstīs, no kurām šie produkti nāk. Piemēram, kafiju audzē lielās plantācijās. Kafijas krūmu saknes vāji saista augsni un ūdeni. Tāpēc lielajās plantācijās bieži rodas augsnes erozija, tām jāpiegādā lieli ūdens daudzumi. Kafijas plantācijās lieto pesticīdus. Cilvēkiem, kuri šos pesticīdus izsmidzina, reti kad piedāvā aizsargtērpu. Tas izraisa slimības. Turklāt laukstrādnieki bieži vien dzīvo sliktos sociālos apstākļos.

Patēriņa modelis

“Rīcības programmā 21. gadsimtam” ir aprakstīts, kā veidot patēriņu ilgtspējīgu. Tas nozīmē, ka mums uzturā vajadzētu lietot pārtiku, kas ražota, transportēta un patērēta videi draudzīgā veidā.

Ir dažādi neilgtspējīga patēriņa paraugi. Lūk, viens no tiem.

Pienu no Dānijas transportē ar kravas mašīnām uz Itāliju, kur to pārstrādā jogurtā, un īsi pirms transportēšanas atpakaļ uz Dāniju tam pievieno augļus. Kas šajā piemērā nav ilgtspējīgs?

Patērētāju ietekme

Tu viens pats vai grupā vari ietekmēt lauksaimniecības attīstību pozitīvi, izvēloties kafiju un citus produktus, ko audzē videi draudzīgā veidā un nodrošinot labvēlīgus darba apstākļus.Mājaslapa atjaunota projekta „Balticseanow.info” (CB9) ietvaros
v.1.0 © videsskola.lv. 2011. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja Rixtel.