Skolēnu un iedzīvotāju iesaistīšana sabiedriskās zinātnes aktivitātēs
Saturs
Skolēnu un iedzīvotāju iesaistīšana sabiedriskās zinātnes aktivitātēs
GLOBE skolu salidojums
Radošās pētnieciskās darbnīcas
GLOBE mobilās lietotnes
GLOBE Eiropas fenoloģijas kampaņa
GLOBE skolotāju seminārs
BVS biedru kopsapulce
Visas lapas

Bērnu Vides skola ar NVO fonda atbalstu realizējusi projektu “Skolēnu un iedzīvotāju iesaistīšana sabiedriskās zinātnes aktivitātēs”, lai iesaistītu skolēnus un iedzīvotājus vides pētījumu veikšanā, izmantojot GLOBE projekta metodiku, popularizējot GLOBE programmas vides pētījumus.

Projekta uzdevumi ir:

  1. Informēt sabiedrību par sabiedrisko zinātnieku iespējām iesaistīties vides novērojumu veikšanā.
  2. Informēt Bērnu Vides skolas biedrus un iesaistīt brīvprātīgos vides kvalitātes novērojumos.
  3. Izveidot un apmācīt GLOBE projekta vēstnieku komandu.
  4. Iesaistīt sabiedrību brīvprātīgā vides kvalitātes datu vākšanā, organizējot radošās darbnīcas dažādu organizāciju rīkotos pasākumos un GLOBE Salidojumā.
  5. Organizēt Zemes dienas akciju Eiropas fenoloģijas kampaņas uzsākšanai.
  6. Izstrādāt turpmākās darbības plānu GLOBE kā sabiedriskās zinātnes projekta popularizēšanai.

vienkarss bez laukuma rgb v LV-5 

 

Projekta vadītāja: Inese Liepiņa

Projektu “Skolēnu un iedzīvotāju iesaistīšana sabiedriskās zinātnes aktivitātēs” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

 

 

 

 


Ceturtdien, 26. oktobrī, skolēni un skolotāji no GLOBE programmas dalībskolām Latvijā - Mazzalves pamatskolas, Dundagas vidusskolas, Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas, Daugmales pamatskolas, Zemgales vidusskolas un Mālpils novada vidusskolas - pulcējās Mālpils novada vidusskolā uz ikgadējo Salidojumu. Tā ietvaros katra skola iepazīstināja pārējos ar aizvadītajā gadā GLOBE programmā darīto radoši sagatavotā plakātu izstādē, LU docentes Dr. ģeogr. Guntas Kalvānes vadītā lekcijā mācījās par pētījumu veidošanu un apgūtās zināšanas pilnveidoja praktiskā nodarbībā, un GLOBE Spēlēs Mālpils iedzīvotājiem vadīja radošās darbnīcas par vides pētījumiem.

 
GLOBE Salidojums Malpili 4 GLOBE Salidojums Malpili 6
GLOBE Salidojums Malpili 8 GLOBE Salidojums Malpili 11
GLOBE Salidojums Malpili 27 GLOBE Salidojums Malpili 30

 

Projekta ietvaros BVS pārstāvji un GLOBE programmas dalībskolu brīvprātīgo komandas piedalījās dažādos publiskos un citu organizāciju rīkotajos pasākumos, vadot radošās darbnīcās par dažādām GLOBE pētījumu jomām.

28. septembrī BVS pārstāvji piedalījās Valsts izglītības satura centra rīkotajā vides interešu izglītības koordinatoru seminārā ar darbnīcu "Ikviens var būt pētnieks – skolēnu un sabiedrības iesaistīšana vides novērojumos".

IMG 20170928 120214

28. augustā BVS pārstāvji Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centra rīkotajā konferencē "Dabaszinātnes un matemātika skolā - efektīvi un radoši" vadīja darbnīcu "Lietotņu izmantošana skolēnu pētnieciskās darbības aktivizēšanai".

5. augustā BVS pārstāvji piedalījās 24. Vides izglītotāju saietā ar radošo darbnīcu "Lietotņu izmantošana skolēnu pētnieciskās darbības aktivizēšanai". Interaktīvā veidā iepazīstinājām ar iespējām iesaistīties vides kvalitātes datu vākšanā, un kādēļ tas ir svarīgi un interesanti, izmēģinājām praktiski dažas no lietotnēm, diskutējām par iespējām lietotnes izmantot skolēnu pētnieciskās izziņas aktivizēšanai.

IMG 20170805 134855

5. augustā Limbažos, pilsētas svētku ietvaros, ar izglītojošām aktivitātēm paviesojās arī Bērnu Vides skola. Kopā ar Limbažu sākumskolas skolotāju Daigu Cepurnieci un viņas palīgiem bērni varēja likt mākoņu puzzles, mest bumbiņas, kā arī izvietot mākoņus mākoņu kartē. Lielākajiem bērniem un viņu vecākiem bija iespējams iepazīties ar mobilajām lietotnēm Grow App un GLOBE Observer. Lai arī pasākums iesākās ar spēcīgām lietusgāzēm, tas netraucēja apmeklētājiem un mūsu darbnīcu apmeklēja ap 100 cilvēku!

IMG-20170808-WA0002IMG-20170808-WA0000IMG-20170808-WA0001

1. jūlijā BVS un Mālpils novada vidusskolas pārstāvji vadīja radošo darbnīcu "Ikviens var būt pētnieks" sarunu festivālā LAMPA, kas 3. gadu pēc kārtas notika Cēsu pils parkā. Interaktīvā veidā iepazīstinājām ar iespējām ikvienam iedzīvotājam iesaistīties vides kvalitātes datu vākšanā, un kādēļ tas ir svarīgi un interesanti. Demonstrētas dažādas vides izzināšanas metodes, tai skaitā izmantojot teju ikviena cilvēka kabatā esošo viedtālruni.

DSC 9293DSC 9298DSC 9299DSC 9301

  

 


Lai atvieglotu iesaistīšanos sabiedriskajā zinātnē, GLOBE programmas ietvaros tiek izstrādātas mobilās lietotnes, kas novērojumu un datu ievadīšanas procesu sadala vienkāršos soļos un papildina ar ikvienam saprotamām pamācībām.

Observer app icon

GLOBE Observer ir mobilā lietotne, kas palīdz veikt novērojumus dabā. Vairāk par to šeit.

 

 

 

 

 

GrowApp logo

GLOBE Eiropas fenoloģijas kampaņas ietvaros izstrādāta mobilā lietotne GrowApp, ar ko var veidot kustīgas animācijas, fiksējot ar kokiem laika gaitā notiekošās pārmaiņas. Par to vairāk šeit.

 


Biedrība Bērnu Vides skola kopā ar zinātniekiem un vides izglītības organizācijām no 16 Eiropas valstīm aicina ikvienu veikt fenoloģiskos novērojumus savā apkārtnē. Jaunā lietotne GrowApp ļauj veidot koku, dārzu un ainavu animācijas, uzņemot fotoattēlus ar saviem viedtālruņiem un pārvēršot šos fotoattēlus kustīgā bildē, kas parāda izmaiņas gadalaiku un pat gadu gaitā. Vienlaikus lietotāji palīdz zinātniekiem labāk izprast klimata pārmaiņu ietekmi uz vidi. 

Augšanas sezonas sākumu un ilgumu Eiropā ir būtiski ietekmējis vidējās temperatūras pieaugums par 1,5°C salīdzinājumā ar pirms-industriālajiem līmeņiem. Šie secinājumi balstīti uz simtiem tūkstošiem fenoloģisko novērojumu, ko veikuši brīvprātīgie no visas Eiropas. Piemēram, 17 pavasara augu ziedēšana Eiropā kopš 1982. gada sākusies vidēji divas nedēļas agrāk. Arī Latvijā veiktie pētījumi liecina, ka lapu plaukšana un ziedēšana iestājas agrāk. Būtiskas izmaiņas ir tieši agri ziedošām sugām, piemēram, lazda pēdējos 30 gados zied pat mēnesi agrāk nekā 20.gs.vidū.

Papildus šiem fenoloģiskajiem novērojumiem, satelītu novērojumi seko zemsedzes zaļošanas pārmaiņām. Tomēr ir svarīgi izzināt vietējās atšķirības, un tas iespējams lauka novērojumos. Ideālā gadījumā būtu nepārtraukti jānovēro atsevišķas sugas viscaur no lapu uzplaukšanas līdz to nokrišanai. Tas ir ļoti laikietilpīgi, tādēļ lietotne GrowApp (www.GrowApp.today) piedāvā jaunu iespēju viegli sekot augu, koku, dārzu un pat ainavu sezonālajām izmaiņām nedēļu, mēnešu un pat gadu gaitā. Ikviens, kas ir instalējis GrowApp, var pievienot jaunus attēlus un sākt veidot savu animāciju. Ikviens var pievienot attēlus jau esošai animācijai, kas atrodas tai pat vietā. Tādējādi ir iespējams attēlus animācijai pievienot biežāk, kas palīdz analizēt un interpretēt animācijā fiksētās zaļošanas izmaiņas.

Plašāka informācija šeit:

GrowApp_info

 

 


20. janvārī notika seminārs GLOBE skolotājiem par atmosfēras pētījumiem, jaunajām GLOBE lietotnēm, Eiropas fenoloģijas kampaņu un starptautisko zinātnisko darbu virtuālo konferenci.

DSC 8424 samDSC 8427 sam

DSC 8429 sam

 


 2017. gada 14. janvārī Bērnu Vides skolas biedri pulcējās uz kārtējo kopsapulci Ķemeru nacionālā parka Meža mājā. Dalībnieki iepazina Ķemeru Dabas skolas piedāvājumu, uzzināja, kā veicies Bērnu Vides skolai 2016. gadā, kā arī izmēģināja lietotnes vides novērojumu veikšanai.

DSC 8347 samDSC 8350 samDSC 8381 sam

 

kas palīdz veikt novērojumus dabā.